O prawnikach i radcach prawnych - Dla prawników

Warto skorzystać z porady prawnej. Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego, to zapraszamy antelegem.pl

Szef ma wysokie wymagania, czy to już mobbing?

Ze względu na wysoki stopień bezrobocia, niektórzy pracodawcy czują się bezkarni, traktując bardzo źle swoich pracowników. Pojawiło

O prawnikach i radcach prawnych - Dla prawników antelegem.pl
się pojęcie, nazywane mobbingiem, a więc dręczeniem pracowników. Mobbing ma bardzo szerokie znaczenie, ponieważ może wiązać się zarówno z prześladowaniem psychicznym, fizycznym, jak i seksualnym. Nie musi również dotyczyć relacji pracodawcy i jego podopiecznego, choć jest to najczęstsze, ale także wywierania nacisków ze strony pracowników na swoich kolegów. Mobbing jest zjawiskiem mocno piętnowanym przez prawo, ponieważ może prowadzić nie tylko do chęci zrezygnowania z pracy, ale także do załamania nerwowego. Osoba, która padnie ofiarą tego przestępstwa, powinna zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy do Sądu Pracy, który orzeknie co dalej zrobić ze sprawą i z całą pewnością zasądzi na rzecz poszkodowanego odszkodowanie. Udając się na porady prawne, warto mieć ze sobą jakieś dowody lub kontakt do świadków, ponieważ prawnicy danej kancelarii będą mieli szanse na szybsze i sprawniejsze rozwiązanie sprawy.


O umowach i ich braku??Praca bez umowy

Szara strefa, do jakiej należy coraz większa liczba naszych rodaków, jest nie tylko poważnym problemem polskiej gospodarki, ale także zagrożeniem. Osoby, którym się udowodni nielegalne zatrudnienie, dopuszczają się względem państwa oszustwa finansowego, dlatego mogą zostać ukarane grzywną. O ile sąd nieco delikatniej traktuje pracowników bez umów, to wobec pracodawców nie stosuje się jakiejkolwiek taryfy ulgowej. Nie da się ukryć, że osoby, które popadną w podobne tarapaty, powinny czym prędzej udać się do odpowiedniego prawnika na porady prawne. Pracownicy dość często decydują się na nielegalne zatrudnienie, kiedy nie są w stanie poradzić sobie ze znalezieniem stałego miejsca pracy. Prawnicy proponują często umowy tudzież zgodzenie się na zapłacenie kary grzywny w wygodnych dla siebie ratach. Prawo nie jest przecież bezlitosnym, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi trudna sytuacja finansowa. Pracodawcy narażają jednak swoich pracowników, nie podpisując z nimi legalnych umów, ponieważ nie tylko oszukują państwo, ale nie gwarantują im także ubezpieczenia zdrowotnego.


Czego nie można robić w lesie?

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi, tak głosi stare rzymskie przysłowie. Trudno się z tym nie zgodzić. A prawa przestrzegać wbrew pozorom nie jest łatwo.

Jednym z takich praw, które łatwo złamać jest zakaz biwakowania na terenach lasów państwowych. Nie można legalnie robić w lesie namiotu, rozpalić ogniska (lub grilla) - jest to nielegalne. Wiele osób o tym nie wie, narażając się na mandat.
W lesie nie można również spuścić psa ze smyczy, to może byłoby i zrozumiałe, ale... gdzie w takim razie mogą się wybiegać nasze czworonogi?

De facto nigdzie, ponieważ nie ma parków psów, ani wyznaczonych do tego terenów, pozostają tylko działki prywatne.

W lesie można jedynie zbierać grzyby, jagody czy inne runo leśne. Jednak... też możemy załapać się na mandat.

Mimo zakazu śmiecenia i nowej ustawy śmieciowej, jakoś w lasach ilość śmieci nie maleje. Tak więc zamiast walczyć z poważnym problemem, zabrania się ludziom korzystania z lasów w celach rekreacyjnych. Dla przykładu w krajach skandynawskich i nadbałtyckich rozbicie namiotu, rozpalenie ogniska itd, są całkowicie legalne. Nie można jednak zostawiać za sobą śmieci. Da się? Da - lasy skandynawskie są naprawdę czyste.



© 2019 http://dla-prawnikow.adpromo.waw.pl/